Az elektroporáció a bőrben létrejövő fizikai folyamat, amelynek során aktív elektróda által létrehozott elektromos impulzusok hatására a sejtmembrán kettős foszfolipid rétege átrendeződik és a sejtek polaritása megváltozik, apró rések nyílnak a sejthártyán. Ez lehetővé teszi a hatóanyagok sejten belüli felszívódását a bőrben.
A bőr barrier rétege egy kettős lipidréteg, kiváló szigetelő hatással bír. Ennek következtében töltés felhalmozódás jön létre a szigetelő anyagban és a túl töltött epidemiszben “törés pont” érhető el. Amikor elérjük ezt a pontot a bőr áteresztő képessége megnő, a sejtek átrendeződnek és a sejtmembránokban lévő protein és aquagén csatornák kinyílnak. Ezeken az úgynevezett aquaporin-2 csatornákon keresztül tudnak a vízben vagy zsírban oldódó hatóanyagok a bőr védő rétegén át egészen a sejtek mélyéig hatolni. A létrejött csatornák maximum pár percig maradnak nyitva, kezelés után magukba zárják a hatóanyag molekulákat. Tehát az elektroporáció nem csak intracelluláris, hanem transzcelluláris hatóanyag transzportot is eredményez.
Az elektroporáció mellett létrejön az elektro-ozmózis jelensége is. Az elektro-ozmózis az elektromos impulzusok következtében fellépő koncentrációkülönbség kiegyenlítődés a féligáteresztő hártyán keresztül. Mivel ez a folyamat nem más, mint az oldószer diffúziója a sejtmembránon keresztül, ezért alapvető szerepe van a sejtek víztartalmának alakulásában.
A pozitív töltésű hatóanyagok pozitív elektródák által kiváltott impulzusok következtében jutnak le a keletkezett foszfolipid résekbe. A legtöbb mezoterápiás hatóanyag pozitív töltésű.Az elektro-ozmózis a pozitív töltésű molekulákat részesíti előnyben. Ha egy hatóanyag viszont negatív az sem jelent problémát, mert minden hatóanyag komponenshez hozzá adnak bizonyos vivőanyagokat a sikeresebb bőrbe jutás érdekében. Ezek a vivőanyagok szerves részét képzik a mezoterápiának, mivel ők a hatóanyagok szállító eszközei a stratum corneumon keresztül.
ELLENJAVALLATOK:
- szívritmus szabályzó,
- epilepszia,
- terhesség,
- herpesz fertőzés,
- érzékeny bőr,
- vékony bőr,
- aktív akné,
- nem kontrollált diabétesz,
- ekcéma,
- bőrgyulladás,
- bőrrák,
- vírusos fertőzés,
- sérült erek,
- Botox (kezelést követő 30 napban nem alkalmazható),
- egyéb hámlasztás utáni bőrfelületen azonnal nem alkalmazható,
- műtéti beavatkozás: a műtét utáni 40 napban nem alkalmazható.