Keringési zavarokról abban az esetben beszélünk ha a keringés sebessége, a vér mennyisége illetve összetétele megváltozik. Ilyenkor megváltozik a sejtek oxigén és tápanyag ellátása, ennek megfelelően alakulnak ki az élettani változások. Lehetnek a keringési zavarok teljes testre kiterjedtek vagy helyileg például arcon megjelenők.
Kialakulásának okai:
- külső tényezők: hőmérséklet változás, hűvös, szeles idő, mechanikai hatások, vegyi hatások,
- belső tényezők: egészségtelen táplálkozás, a vegetatív idegrendszer zavara, belső elválasztású mirigyek rendellensségei,
- öröklött tényezők: veleszületett érfal gyengeség.
Típusai:
- aktív vérbőség (Hiperaemia activa) ,
- passzív vérbőség (Hiperaemia passiva),
- helyi vérzékenység.
Aktív vérbőség:
Az artériás hajszálerek kitágulnak, bennük pang az oxigéndús vér, ennek köszönhetően a környező sejtek anyagcseréje fokozódik. A bőr élénk piros színű lesz és magasabb lesz a hőmérséklete az átlagosnál. Abban az esetben ha ez az állapot nem szűnik meg akár szövetburjánzás is kialakulhat.
Kialakulásának okai lehetnek: mechanikai hatások, fényhatások, hőingadozás, vegyi anyagok, fűszeres ételek, ösztrogén hiány, fertőzések, idegizgalmak, gyomor és bél betegségek.
Az aktív vérbőség fajtái:
- Erythema (bőrpír): A leggyakrabban előforduló keringési zavar, ami az arteriolák és a kapillárisok tágulásán alapul. A vérerek átmenetileg kitágulnak, áteresztő képességük megnő. A bőr melegebb tapintású és élénkvörös színű lesz. Nyugtató hatóanyagokkal kezeljük. Reverzibilis értágulat okozza.
- Szakaszosan jelentkező bőrpír és gyulladásra hajlamos bőr: Rohamokban jelentkező bőrpír jellemzi. A rosaceás bőrök előfutára ez a bőrtípus. Leginkább belső okok miatt alakulnak ki. A gyulladásra hajlamos bőrtípus az alipikus, a szeboreas, a dehidratált bőrök kísérője.
- Rosacea:
Rosacea erythematosa: Először az orron később az orcákon megjelenő izolált vörös foltok. Hidegre, melegre erősödnek és lassan halványodnak. Idővel a foltok összefolynak. Új erek is képződhetnek.
Rosacea teleangiectatica: Az összefolyt erythemás foltokban hajszálér tágulatok jelennek meg. A friss értágulatok még összehúzhatóak, de idővel sajnos állandósulnak.
Rosacea papulopustulosa: Az állandósult bőrpír és tágult hajszálerek mellett, itt már a faggyúmirigyek körül gyulladás keletkezik, ami átmegy pustulába. A pustula abban különbözik az aknéktól, hogy komedóképződés nélkül keletkezik.
Rosacea hypertophica: Szinte az arcon mindenhol megvastagszik a bőr, a pórusok kitágulnak. Gyulladt csomók és szövetburjánzások jönnek létre.
Rhynophyma: A rosaceás tünetek az orra koncentrálódnak, az orr kötőszövetének túlburjánzását jelenti, csomók és lebenyek képződnek.
Passzív vérbőség:
Akkor beszélhetünk passzív vérbőségről amikor a tágult venulákban és kapillárisokban pang a széndioxidban és bomlástermékekben gazdag vér. Ennek következtében az erek mentén lévő szövetek anyagcseréje lelassul, amitől a bőr kékeslila színű, hideg tapintású és szederjes lesz. Okozhatja hideg általi vénabénulás, átmeneti hormonzavar és érbeidegzési zavar.
Fajtái:
- Acrocianózis – testvégek szederjessége,
- Cutis marmorata – márványozott bőr,
- szederjességre hajlamos bőr,
- Rosacea,
- Penio – fagydaganat,
- Congelatio – fagyás,
- Varix – visszértágulat.
Hatóanyagaink segítségével segíteni tudunk a kozmetikusok által kezelhető keringési problémák javításában és megelőzésében.
Ezekre a problémákra kiválóan használható hatóanyagok:
Rutin&Melilot: Erősíti a hajszálerek és a sejtek falát, javítja a vérkeringést, csökkenti az ödémát.
Mesocapil: Legfőbb hatóanyaga a rutin. Növeli az érfalak rugalmasságát, erősíti a kapillárisok falát, látványos eredményeket lehet elérni rosacea és bőrpír esetén.
C-vitamin: Antioxidáns hatású és erősíti a vérerek falát. A Rutin&Melilottal párosítva fantasztikus hatása van a keringési zavarokra.